Přejít na obsah

Jak se žilo za komunistů

Přeskočit menu
Přeskočit menu

Jak se žilo za komunistů

Světové zprávy
Čtvrtek 16 Dub 2026 · Doba čtení 1:30
Narodil jsem se v roce 1972 a své dětství a mladí jsem prožil za komunismu. Vystudoval jsem Ekonomickou školu s maturitou.

Své postřehy teď nyní napíšu do krátkého obsahu.

Kolují zprávy, že za komunistů byly prázdné prodejny a že se nedalo nic koupit. Musím prohlásit, že to není
pravda. V dětství jsem chodil pravidelně na nákupy, když rodiče něco potřebovali.

Obchod byl rozdělen do tříd. Samoobsluha, Pečivo a koláče, Uzeniny a Zelenina.

Všechny skupiny obchodů pod jednou střechou byly plného zboží, konzerv, pečiva, chleba, instantních produktů,
a další.

Je pravda, že banány byly nedostatkovým zbožím. Já jsem však nepociťoval nedostatek ovoce a zeleniny, protože
vše bylo strašně levné.

Rajčata stály 4 koruny za kilogram. Přesný ceník již nevím, protože je to už dávno, ale
vím, že koláče stály kolem koruny a více.

Veškeré zboží, bylo vyráběno podle ČSN normy. Paštiky se chuťově s dnešníma nedají srovnávat.

Musím napsat, že nejsem člověk, který by si stýskal po starší době. Dneska máme zase jiné přednosti.

Bohužel se mi zdá, že nyní člověk má nižší životní úroveň než za komunistů.

Počínaje ceny nájmu, ceny potravin a spotřebního zboží.

Co je dneska levné, je elektronika, za komunistů byla opravdu drahá.

Samozřejmě, že ti, kteří žijí s průměrného platu, mají úroveň stejnou nebo lepší, jak za komunistu.

Nedostatky režimu v socialistické republice byly takové:

Nebyla svoboda náboženství.

Nebyla svoboda pohybu v zahraničí.

Byla cenzura slova, "konec konců i dnes je cenzura, ale je méně viditelná"

Nesmělo se mluvit proti politikům.



Pokud člověk zachovával politický postoj, měl se relativně dobře.






Návrat na obsah